el-dokuma-hali-yikama

Halı Yıkama Tarihi

Halı Yıkama Tarihi Bilinmeyenler

Halı yıkama ilk olarak 1950 li yıllarında Manisa’nın Demirci ilçesinde yapılmıştır. Bir çok kişi tarafından yanlış bilinen halı yıkama ilk olarak el dokuma ve yün halıların yıkaması ile başlamıştır. Halı yıkama sıfır dokunan daha ham olarak dokuma tezgahından çıkan halıların mağazada satıma hazır hale gelebilmesi adına onlarca işlemden geçmektedir. Toz alma, oyma, yıkama, boya düzenleme, kırkım, v.b işlemlerden geçmektedir.

Halı Yıkama Havuz Sistemi Nedir?

Yüzlerce halı firması havuzlu yıkama sistemi diye bir uygulamadan bahsediyorlar. Hatta bazıları bahsetmenin de ötesinde su dolu havuza evlerden topladıkları halıları üst üste atarak sözde ön yumuşama adı altında temizlik yaptıklarını düşünüyorlar.

Mesleğin eskileri de buna sadece gülüp geçiyor.

Giriş yazımızda bahsettiğimiz gibi ilk yıkama el dokuma halılar için yapılmıştır. Bu havuz sistemi de dokuma tezgahından çıkan halılarda boya karışması ve dokuma tezgahından yada dış etkenlerden halılarda yağlanma oluşmaktadır.

2,50 x 3,50 ve 50 cm ölçülerinde olan havuza su doldurulur ve hidro dediğimiz ilaç atılır. Yağlı ve boyalı halılar belirli sayılarda havuza atılarak bir süre bekletilir. Bu sürede halıda olan boya ve yağlar atılan ilacın sayesinde tamamen çıkar.

Bir çok yıkamacı bu yöntemin ne olduğunu bilmeden sistemin nasıl yapıldığını sormadan, danışmadan, Önce havuza atılıyor sonra yıkanıyor teorisi ile halı yıkama işine başlamıştır.

haliyikama
halı dokuma

Halı Yıkamanın Evrimi

Manisa’da başlayan ve bir süre sonra İzmir’e gelerek aynı kişilerce İzmir de aynı sistem ile faaliyetlerine devam etmişlerdir.

Bu firmaları sadece görerek izleyerek ziyaretler ile sayısı dahi belirsiz halı yıkama firması kurulmuştur.

1990 lı yıllara kadar tüccar halıları olan el dokuma halıların yıkaması devam etmiştir.

O yıllarda talepler doğrultusunda ilk olarak evlerden gelen halılarda yıkamaya alınarak günümüzde binlerce halı temizleme firmasının kurulmasına vesile olmuştur.

Bacasız sanayi olarak tanımlanan halı yıkamalar ekonomiye büyük katkılar sağlamaktadır.

Günümüzde Halı Yıkamacılar

Bu sayfayı oluşturma sebeplerimizden biride sektörde art niyetli kişilerinde çoğalmasıydı.

Forumlarda ve şahsen karşılaştığımız durumlarda yanlış bilgiler ile müşterilerini mağdur eden yüzlece halıyıkama firması bulunmaktadır.

Sektörünün gelişmesi adına bilgilerimiz doğrultusunda üstümüze düşeni yapamaya çalışıyoruz.

Her zaman söylediğim bir laf vardır. En iyi tencere tavaya sahip olsanız da bir kadının yaptığı kadar güzel yemek yapamazsınız.

Yetenek malzemede ve ekipmanlarda değildir. Eğitimsiz bilgisiz kişilerce yıkanan halılar yüzünden yüzlerce insan mağdur oluyor.

Bu yüzden bağımsız olarak firmaları denetleyip gerekli standartları yerine getirmeyen firmaları asla sayfamızda tavsiye etmeyeceğiz.

el-dokuma-hali
ucuz-hali-yikama

Firmaların kalite sorunları

Yıkama sektöründe rekabetinde artmasından kaynaklı halı temizleme fiyatları belirsizliği sürdürmektedir.

Makine halıları olarak m2 fiyatları 2019 yılında 3,5 – 5 TL olarak bir çok firmada değişiklik göstermektedir.

Sağlıklı olarak halıların anlattığımız standart yıkama kalitesine göre 3,5 TL zaten görmezden geliyoruz ve 5 TL ye dahi kaliteli temizliğin yapılabilmesi imkansızdır.

Bunu yapabilmek adına İzmir olarak düşünürsek, yüzlerce firma vergi kaydı dahi olmadan işlerini sürdürmekteler.

Kalite den kastımız kullanılan ekipmanlar, deterjanlar ve halı temizliği için gerekli yıkama aşamalarının hızlandırılmış olmasıdır. 

Otomatik makinelerin çıkması ile bazı firmalar yüksek hızlarda halı ya neredeyse fırça dahi değmeden yüzeysel bir temizleme yapmaktadırlar.